Co zobaczyć w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to szczególny region na Dolnym Śląsku. To niewielki skrawek o powierzchni raptem 90 kilometrów kwadratowych, ale jest bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Znajdziemy tu góry, skały, stare kopalnie, lasy, doliny rzek, ale są też inne atrakcje turystyczne, na przykład pałace i jeden ciekawy zamek, chociaż w zasadzie to ruiny zamku.

Tym zamkiem, czyli ruinami, jest zamek Bolczów (więcej – https://discover.pl/zamek-bolczow/ ), który zbudowano na skalistym urwisku w drugiej połowie XIV wieku na północ od Janowic Wielkich. Zamek miała trudną historię, ponieważ na początku XV wieku jego właściciel popierał husytów. W czasie wojen husyckich zamek został zniszczony prze świdnickich mieszczan. Odbudowano go dość długo po tym wydarzeniu, ale wówczas zamek był kilkakrotnie rozbudowywany. Przystosowywano go do obrony z użyciem broni strzeleckiej, później zbudowano stanowiska do strzelania z armat. Zamek został podpalony w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy opuszczali go Szwedzi. Od tego czasu opuszczony zamieniał się w ruinę. W XIX wieku na fali zainteresowania turystyka przystosowano go dla turystów, budując gospodę w stylu szwajcarskim. Po II wojnie światowej nawet ta gospoda został zrujnowana. Dzisiaj to tylko ruiny bez jakiegokolwiek śladu działalności komercyjnej. Dla wielu turystów stanowi to największą wartość.

  Krzyżackie zamki
Kolorowe Jeziorka

Jedną z największych atrakcji Rudaw Janowickich są skały, które są na zboczach i wierzchołkach. Są na tyle duże, że służą do treningu wspinaczkowego, a na kilku z nich, najwyżej położonych już ponad 100 lat temu urządzano platformy widokowe. Widok z tych platform rozciąga się na Karkonosze i inne okoliczne pasma górskie, w małym stopniu zaś na same Rudawy. Rudawy zaś zwiedzamy pieszo. Obok jednego ze szlaków pieszych i rowerowych położone są tzw. Kolorowe jeziorka, chętnie odwiedzana atrakcja turystyczna. Są to zalane wyrobiska po starych niemieckich kopalniach rud metali, a kolorowe dlatego, że woda jest zabarwiona przez minerały. Najbliżej parkingu jest jeziorko żółte, niewielkie, ale o ciekawej barwie. Nieco dalej jest jezioro purpurowe, chociaż w rzeczywistości bardzie brązowe od związków żelaza. Trochę dalej jest jeziorko szmaragdowe lub niebieskie, bardzo ładne. Najdalej jest jeziorko zielone (czarne), ale rzadko odwiedzane, bo w ostatnich latach wyschnięte (Zdjęcia kolorowych jeziorek – https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/ ). Kto chce może iść dalej pieszym szlakiem przez wzgórza i las, aż na Wielką Kopę, najwyższy szczyt we wschodnim paśmie Rudaw Janowicach.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje w Rudawach janowickich. Jest rejon należący do Doliny Pałaców i Ogrodów. Rzeczywiście jest tutaj kilka pięknych pałaców, ale o tym innym razem.